Čo je sladšie ako cukor?

Stévia -  i keď je asi 300 krát sladšias než sacharóza, nie je kalorická.
 
Trváca bylina stévia sladká alebo tiež cukrová (Stevia rebudiana) z čeľade astrovitých je veľmi známou rastlinou hlavne v Južnej Amerike. Jej sladkosť a pozitívne účinky na organizmus využívali indiáni. Na konci minulého storočia sa sušené listy a extrakt z listov stévie začali používať v niektorých štátoch na osladenie čajov a produktov (nápoje, džemy, múčniky). Pred 2 rokmi bolo schválené používanie steviol-glykosidov ako sladidla tiež v krajinách EÚ. Odvtedy sa v niektorých vybraných potravinách a výživových doplnkoch objavuje ako sladidlo aj stévia.
 
Stévia je vhodná najmä pre diabetikov a pre ľudí s nadváhou či obezitou, pretože extrakt z tejto rastliny ma pozitívny vplyv na hladinu glukózy v krvia je nízkokalorický, je teda vhodný pre každého, kto chce schudnúť alebo si aspoň udržať hmotnosť.
 
Táto tropická rastlina sa pestuje na plantážach najmä v domovskom Paraguaji. Kúpiť sa dá aj u nás v kvetináčoch a v lete sa jej darí v záhradke, ideálne v sklenníku. Dorastá do výšky až 50 cm a najsladšia je v čase začiatočného kvitnutia. Jej sladkosť zaisťuje steviosid obsiahnutý v listoch.

Pomoc

Ak potrebujete pomoc neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre Vás.

 

Kontakt

Go to top